Kalıp İmalatı

Kalıp İmalatı

SolidWorks Kalıp Tasarımı
SolidWorks Kalıp Tasarımı

 

Kalıp İmalatı Nedir?

Mevcut teknolojik olarak en gelişmiş, otomatikleştirilmiş ekipman ve yazılıma yatırım yapar. Yüksek hızlı işleme merkezlerini ve EDM bölümünü programlamak için en son 3D CAM yazılımını kullanıyoruz, bu da manuel programlamanın ortadan kaldırılmasına ve son montaj süresinin azalmasına neden oldu. Bu, daha kaliteli bir kalıp üreten daha verimli ve kontrollü bir ortam sağlar.

Tekrarlanabilir maça ve boşluklu uçlar sunmak için gerekli olan sağlam, güvenilir üretim süreçleri geliştirdiğimizden emin olmak için verimli bir iş akışına sahip temiz, organize bir üretim alanı işletiyoruz. Birçok sektörde uzun yıllara dayanan deneyime sahibiz. Çok çeşitli pilot, üst düzey, üretim ve tekrar serisi kalıpları sunuyoruz.

Kalıp Nedir?

Günlük olarak kullanılan: kalem, cep telefonu, televizyon, otomobil gibi veya endüstriyel olarak kullanılan: ambalaj, aparat, makine parçası gibi içeriğinde metal veya plastik madde bulunan ürünlerin seri üretimini gerçekleştirmek için hazırlanan dayanıklı çelikten yapılan, herşey kalıp tekniği ile üretilir.

Çoğu kişinin haberdar olmadığı kalıp ve kalıpçılık sektörü tüm dünyada ülkelerinde teknoloji ve ekonominin tabanını oluşturmaktadır. Bu sadece en gelişmiş ülkeler üretim tekniğini yıllar önceden kazanmışken hala gelişmekte olan ülkeler daha yeni kalıp ile tanışmaktadır.

Her gün kullandığımız cep telefonu, televizyon, klima, otomobil v.b gibi ürünlerin tüm plastik ve metal parçalarının her birinin ayrı ayrı kalıp yardımıyla seri üretiminin gerçekleştirildiği düşünüldüğünde kalıp üretiminin teknolojideki ve ekonomideki yerini anlamamız kolaylaşır.

Sizce sıradan bir otomobilde kaç adet farklı plastik ürün kullanılmakta? Aklımıza ilk gelenler: ön ve arka tamponlar, ön ve arka farlar, koltuk üstünde ve altındaki plastik mekanizma, kapı kolları, sigara küllükleri, ön ve arka paneller, havalandırma sistemlerinin büyük bir kısıdır.

Bu örneği televizyon, cep telefonu, klima, bilgisayar, buzdolabı… gibi tüm ürünler için düşünebiliriz. İşte bu ürün ve parçaların her biri kalıp vasıtasıyla seri olarak üretime dönüşmekte ve otomotiv gibi kompleks bir ürünün büyük bir kısmı üretilmekte.

Üretilen her bir plastik malzeme ayrı ayrı olarak da far, tampon gibi yedek parça piyasasında değerlendirilmekte. Tüm bunlar ortaya çıkan ürün açısından değerlendirildiğinde kalıpçılık sektörünün teknoloji ve üretim açısından önemini veya parasal açıdan değerlendirme yaparsak kalıp imalatının ekonomi açısından önemini buluruz.

Hatırlatmakta fayda var kalıp konusu kendi içinde alt dallara uzmanlıklara ayrılıyor bu konu aşağıdaki konu başlıkları ile takip edebilirsiniz.

Kalıpçılık Terimleri Hakkında

Plastik ve metal materyallerin seri üretimini gerçekleştirmek için kalıp üretmek kalıpçılıktır. Kalıp üretiminde vasıflı olarak çalışanlara kalıpçı, kalıp üretimini gerçekleştiren firmalara kalıp üreticisi, eğitim, hizmet, üretim ve çalışanların hepsine de genel olarak kalıpçılık sektörü denir.

5 Çeşit Plastik Kalıplama

Plastik kalıplama, sıvı plastiğin belirli bir kaba veya kalıba dökülmesi işlemidir, böylece bu özelleştirilmiş biçimde sertleşir. Bu plastik kalıplar daha sonra çok çeşitli amaçlar için kullanılabilir. En etkili ve en popüler olarak kabul edilen 5 tip plastik kalıp vardır.

Bu 5 tip ekstrüzyon kalıplama, sıkıştırma kalıplama, şişirme, enjeksiyon kalıplama ve rotasyonel kalıplamadır. Hangisini kullanmanız için en etkili olacağına karar verebilmeniz için bu yöntemlerin her biriyle ilgili ayrıntılara bakacağız.

Ekstrüzyon Kalıplama

Ekstrüzyon kalıplama ile sıcak eritilmiş plastik, uzun şekilli bir plastik parça oluşturmak için şekillendirilmiş bir delikten preslenir. Sıvı plastiğin içinden geçtiği bu özelleştirilebilir şekle kalıp denir. Bu kalıp, istenen belirli sonuç için özel olarak üretilmiştir. Şekilli kurabiyeler yapmak için neredeyse bir presin içinden hamur basmak gibidir.

Diğer plastik kalıplama şekilleri de ekstrüzyon kullanır, bu nedenle ham sıvıyı kalıplara alın, buradaki fark, diğer yöntemlerin kalıpları istenen şekli yapmak için kullanması ve burada ekstrüzyonun kendisinin kalıbın şeklini kullanarak şekli yapmasıdır.

Ekstrüzyon Kalıplamanın Yaygın Kullanımları

Bu yöntemi kullanırken, sonuç ürününüz uzunluğu boyunca sürekli olarak aynı şekle sahip olacaktır. Bunlar pipet veya PVC boru gibi şeyler olabilir. Bu tip parçalar çok yüksek hacimlerde üretilebilir, çünkü aynı şekli sonuna kadar üretmeye devam edebilir.

Buna karşılık, bu tip kalıplama düşük maliyetlidir çünkü ekipman oldukça basittir ve yüksek üretkenliğe sahip olabilir. Bu yöntemin dezavantajı, yapabileceğiniz çeşitli parçalar söz konusu olduğunda çok kutulu olmanızdır.

Sıkıştırma Kalıplama

Bu yöntem, ham sıvı plastiğin ısıtılmış bir kalıba dökülmesini ve daha sonra istenen şekli oluşturmak için birlikte sıkıştırılmasını içerir. Tüm prosesin yüksek sıcaklığı nihai üründe iyi mukavemet sağlar. Süreç o kadar kesilmiş ve kalıp kaldırıldı önce form tutar bu sıvı plastik soğutma ile bitirdi.

Sıkıştırma Kalıplamanın Yaygın Kullanımları

Bu yöntem için en etkili kullanım, kırık metal parçalar için plastik yedek parçalar yapmak istediğinizde kullanılır. Bunun nedeni, yüksek sıcaklık yönteminin çok güçlü ve dayanıklı bir son ürün oluşturmasıdır. Plastik olmasına rağmen, metal parçalar için güçlü ve düşük maliyetli bir yedektir.

Bu kalıplama yönteminin maliyet etkinliği, tasarımın karmaşıklığı, kalıp sayısı gibi faktörlere bağlıdır.

boşluklar ve yüzey kalitesi. Seri üretim yaparken bu yöntem idealdir çünkü parça başına maliyet çok düşük olacaktır.

Üfleme Kalıbı ( Şişirme )

Kalıp İmalatı
Kalıp İmalatı

Şişirme ile özel plastik parçalar içi boş ve ince duvarlı olarak çıkar. Bu yöntem, plastik parçanın düzgün duvar kalınlığına sahip olması gerektiğinde idealdir. Bu, cam üfleme işlemine çok benzer.

Makine ham plastiği sıvı hale gelinceye kadar ısıtır ve daha sonra bir balon gibi içine hava enjekte eder. Plastik şekilli bir kalıba üflenir ve büyüdükçe kalıp duvarlarına bastırır ve şeklini almaya başlar. Sıvı balon kalıbı doldurduktan sonra şeklini korumak için soğutulur. İşlem çok hızlıdır ve 12 saatlik bir iş gününde 1400 parçaya kadar üretebilir.

Şişirme için Ortak Kullanım Alanları

Şişirme çoğunlukla plastik şişeler, variller, kasalar ve hatta yakıt depoları gibi ürünlerin üretilmesinden sorumludur. Gerekli parça sayınız yüzbinlerce civarındaysa, bu yöntem sizin için mükemmeldir (bir soda şirketi gibi).

Bu, enjeksiyon kalıplama ve rotasyonel kalıplama arasında değişen kalıp fiyatları ile hızlı ve ekonomik bir seçenektir.

Enjeksiyon Kalıplama

Enjeksiyon Kalıp İmalatı
Enjeksiyon Kalıp İmalatı

Enjeksiyon Kalıplama, ekstrüzyon kalıplamaya oldukça benzer. Buradaki fark, enjeksiyon kalıplama ile eritilmiş plastiğin doğrudan özel bir kalıba enjekte edilmesidir. Enjeksiyon yüksek basınç altındadır, böylece kalıp doldurulur ve katı bir parça yapılır.

Diğer yöntemlerde olduğu gibi, kalıp doldurulduktan sonra, plastik yeni şeklini koruyacak şekilde soğutulur ve daha sonra kalıp açılır.

Bu, kalıp doldurulduğunda ve daha sonra nihai ürünü oluşturmak için soğutulduğunda bir Jello kalıbıyla karşılaştırılabilir.

Enjeksiyon Kalıplama için Ortak Kullanım Alanları

Bu, otomobil parçaları veya hatta cerrahi uygulamalar için parçalar gibi yüksek hacimli plastik parçalar üretmek için yaygın bir yöntemdir. Ürünler, tasarımcıların veya mühendislerin ihtiyaçlarına uyacak şekilde artan esneklikle de üretilebilir.

Fiyatlandırma söz konusu olduğunda, kalıplar çok pahalı olabilir çünkü daha yüksek mukavemet ve dayanıklılık için çelik veya alüminyum olmaları gerekir. Neyse ki, çoğu yöntemde olduğu gibi, birim başına maliyet, üretim hacminize bağlı olarak büyük ölçüde düşer.

Ayrıca, takımlamanın 16 haftaya kadar sürebileceğini ve üretimin 4 haftaya kadar sürebileceğini de belirtmek gerekir.

Rotasyonel Kalıplama

Rotasyonel Kalıplama

Bazen rotomoulding olarak da adlandırılan bu yöntem, reçinenin veya sıvının kalıbın içine yerleştirilmesini ve daha sonra yüksek hızlarda döndürülmesini içerir. Sıvı daha sonra kalıbın tüm yüzeyini eşit olarak kaplar ve tüm duvarlar eşit kalınlıkta oyuk bir parça oluşturur.

Kalıp soğutulduktan ve sıvı plastik yeni şeklini aldıktan sonra kalıptan çıkarılır.

Bu yöntem çok malzeme verimlidir ve çok az atık gider, bu da onu daha ekonomik ve çevre dostu hale getirir.

Rotasyonel Kalıplama için Ortak Kullanım Alanları

Bu yöntem için en yaygın kullanım büyük ve içi boş parçalar içindir. Bu parçalar arasında araba parçaları, çöp kutuları, kanolar, yol konileri, evcil hayvan evleri ve depolama tankları bulunur.

Rotasyonel kalıplamada kullanılan kalıplar, ürünleri özelleştirilebilir ve değiştirilebilir hale getirmek için oldukça karmaşıktır. Bu, özel ekler ve eğrilerin yanı sıra logolar ve yuvalar gibi şeyleri içerebilir. Bunlar nihai ürünü değiştirmek için kalıba yerleştirilebilir.

Rotasyonel kalıplama ile takım maliyetleri enjeksiyon ve şişirme gibi diğer yöntemlere göre daha düşüktür. Bu, düşük hacimli üretimde bile daha düşük başlangıç maliyetleri ve daha etkin üretim maliyetleri sağlar.

 

 

Prototip Kalıp

Prototip kalıp, bir plastik bileşen konseptini kanıtlamanın ideal bir yoludur. Bu kalıp türü, bir konseptin uygulanabilir olup olmadığını kanıtlamanın çok uygun maliyetli bir yoludur.

Prototip kalıp hizmeti sunumu, teslim süresi gibi birçok avantaja sahiptir. Tipik olarak, bir prototip kalıbı çok kısa bir sürede tamamlanabilir.

Bu, üretimle karşılaştırılabilir bir ürüne sahip olmak için daha hızlı bir çözümdür ve pazar testine ve önemli kanaat önderlerinize ve müşterilerinize gösterip anlatmanıza olanak tanır.

Gereksinimlere bağlı olarak, pilot çalışmalar veya düşük hacimli üretim için bir prototip kalıp da kullanılabilir.

Prototip kalıpla çalışmanın birçok avantajı vardır, sizi genel ölçek büyütmeye hazırlayan bir süreçtir. Genel paketimizin bir parçası olarak prototip kalıp hizmetimizi sunuyoruz.

Pilot Kalıp

Bu tür kalıp araçlarından öğrenilen en yüksek düzeyde dersleri garanti etmek için her zaman pilot kalıpları en iyi standartlarda üretmek için fizibilite çalışmalarıyla desteklenen çözüme dayalı bir yaklaşımı desteklemiştir.

Pilot kalıp, alet kavramını ve süreci kanıtlayacaktır.

Pilot kalıplarımız, bu parçaların klinik bir ortamda küçük ölçekli bir üretim kalıbı olarak kullanılmasına izin verecek şekilde, bir üretim kalıbı oluşturacağınız aynı kalite ve standartta üretilmiştir.

Üretim Kalıbı

Müşterilerimize maksimum güvenilirlik sağlayan SPI 101 sınıflandırmasına göre son derece hassas kalıp araçları üretir ve bu da onlara bir üretim avantajı ve sonraki maliyet avantajı sağlar.

3 Ton’a kadar çeşitli kalıplar üretme konusunda engin bir deneyime sahibiz.

Endüstri alanında sıklıkla kullanılan plastik enjeksiyon kalıp imalatı ürünleri sürekli olarak üretilir. Plastik ürünlerinin kullanımı her alanda gerçekleşir. Özelliklede son yıllarda plastik ürünlerinin kullanımları daha çok arttı. Bu yüzden de günümüzde plastik enjeksiyon kalıp imalatı gerçekleşiyor. Üretiminde kullanılan malzemeler; sert çelik ve alüminyumdur.

Farklı alanlar için farklı şekillerde plastik enjeksiyon kalıp imalatı ürünleri üretiliyor. Bu yüzden de genel olarak üretimden önce tasarımcılar; şekil tasarımına uygun kalıplar üretiyor. Plastik enjeksiyon kalıp imalatı üretiminde ilk iş tasarımcının tasarımlarını gerçekleştirmesi oluyor.

Sert çelik ve alüminyum yüksek basıncın etkisi ile diğer plastik enjeksiyon kalıp imalatı işlemleri gerçekleşir. Bu yüzden de üretimi sırasında yüksek basınç uygulanacak bir ortam gereklidir.

Plastik Enjeksiyon Kalıp İmalat Aşamaları

Günümüzde plastik enjeksiyon kalıp imalatı çeşitli aşamaların tamamlanması ile birlikte gerçekleşiyor. Plastik enjeksiyon kalıp üretimi aşamaları ise şunlardır;

 • Yüksek basınç ile plastiğin eritilmesi
 • Eriyen plastik enjeksiyon kalıba enjekte edilir.
 • Enjekte edilen plastik şekil alır.
 • Şekil alan kalıbın soğuması için beklenir.
 • Soğuma işleminden sonra kalıp şekilden çıkarılır.
 • Renklendirme işlemi gerçekleşir.
 • Genel olarak plastik enjeksiyon kalıp imalatı aşamalarında renklendirme işlemi isteğe bağlı olarak gerçekleşiyor. Renk tercihine günümüzde plastik enjeksiyon kalıp imalatı sürecinden önce karar verilir.

 

Plastik Enjeksiyon Kalıp İmalatı Kullanım Alanları

Evlerde ve arabalarda plastik enjeksiyon kalıp imalatı ürünleri ile karşılaşmak mümkündür. Çünkü en çok kullanılan alanlar ev ve otomobil sektörüdür. Genel özet ile kullanım alanları;

 • Mutfak Gereçleri
 • Ev Gereçleri
 • Bıçak sapları
 • Medikal Ürünler
 • Mobilya ve Aksesuar
 • Mutfak dekor eşyaları
 • Araçların tim alanları
 • Araçların plastik alanları

Özellikle üretim teknolojisinin gelişmesine paralel olarak plastik enjeksiyon kalıp imalatı konusunda profesyonel çözümler de karşımıza çıkmaktadır. Firmamız güncel teknolojileri başarılı bir şekilde uygulayabilen bir firma olduğu için bu tür hizmetleri uluslararası kalite standartlarına uygun bir şekilde sunabilmektedir.

Kalıp parçaları nelerdir?

 

 

Kalıp İmalatı Sorguları Nelerdir?

Kalıp üretimi
Kalıp tasarımı Nedir 
Kalıp Nedir 
Metal kalıp imalatı Nasıl yapılır 
Döküm kalıp imalatı 
Kalıpçılık Maaşları 
Plastik kalıp imalatı 
Metal kalıp Fiyatları
Metal kalıp imalatı Nasıl yapılır
Kalıp imalatı Nedir 
Kauçuk kalıp imalatı 
Plastik enjeksiyon Kalıp imalatı 
Plastik kalıp imalatı 
Plastik enjeksiyon kalıp imalatı 
İkitelli Plastik kalıp yaptırmak istiyorum 
CNC Kalıp imalatı
türkiye'nin en büyük kalıp firmaları
Otomotiv kalıp imalatı 
Döküm kalıp imalatı 
CNC Kalıp imalatı 
Plastik enjeksiyon kalıbı yapan firmalar
Kalıp imalat İzmir 
Kalıp Tasarım Mühendisi 
Kalıp Tasarımı
Kalıp yaptırmak istiyorum
Plastik kalıp yaptırmak istiyorum
Kalıp fiyatları
Tekstil Kalıp çıkarma fiyatları
Alüminyum kalıp Fiyatları
Kalıp tasarım Fiyatları
Metal kalıp Fiyatları
Enjeksiyon Kalıp imalatı

KALIP ÜRETİMİ YAPTIRMAK İSTİYORSANIZ LÜTFEN AŞAĞIDAKİ SAYFADAN BİZE ULAŞIN.

KALIP ÜRETİMİ İLETİŞİM

WeCreativez WhatsApp Support
Kurslar hakkında sorunuz varsa bana sormaktan çekinmeyin! HIZLICA cevaplıyorum
👋 Merhabalar! Ben Ural HOCA