Bilezik Tasarımı Nasıl Yapılır

İstek Listesi Paylaş:
Kursu Paylaş
Sayfa Bağlantısı
Sosyal Medyada Paylaşım

Kurs Hakkında

BİLEZİK TASARIMI NASIL YAPILIR

BİLEZİK NEDİR?

Bilezik Tasarımı Nasıl Yapılır
Bilezik Tasarımı Nasıl Yapılır

Bileklik, bilek etrafına takılan süs eşyası. Bileklikler deri, kumaş veya metalden yapılırken taş, tahta ve deniz kabukları da içerebilmektedir. Bilezik tek, esnek olmayan bir halkaysa, genellikle bilezik olarak adlandırılır. Ayak bileği etrafına takıldığında bilek bilekliği veya halhal denir.

Bileklikler ayrıca tıbbi muayene ve kimlik tespiti için de kullanılır. Bilezikler takı olarak takıldığında, tılsım gibi diğer dekorasyon öğelerini tutmak için destekleyici bir işleve sahip olabilir. Alerji bilezikleri, yeni doğan bebekler için bazı bileziklerde tıbbi kimlik etiketi ve kimlik bilgileri işaretlenmiştir.

BİLEZİK ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Vidalı Altın Bilezik

Vidalı Altın Bilezik
Üzerinde vida uçları bulunması ve bazı modellerinin tornavida ile açılması nedeniyle vidalı altın bilezik olarak anılmaktadır. Cartier modellerine benzeyen vidalı bilezikler 8, 14 ve 22 ayar olarak üretilmektedir. Taşlı modellerde genellikle zirkon taşı kullanılmaktadır. Çivili modelleri olan bu koleksiyonda bildiğimiz çivi bombeli bir şekil verilerek altın bilezik olarak tercih edilmektedir. Son dönemde somunlu modelleri de kadınların gözde altın bilezik takılarının başında gelmektedir.

Kaburga Altın Bilezik

Kaburga altın bilezikler 8,14 ve 22 ayar altından üretilmektedir. Genellikle sarı altın olarak tercih edilmekle birlikte 2 renkli olanları da popüler altın bilezik modellerindendir. Altın fiyatlarının yüksekliğinden dolayı 8 ve 14 ayarlar son dönemde kadınların tercihidir. Kaburga altın bilezikler 2,3,4 ve 5 kol olarak farklı modeller olarak sunulmaktadır.

Taşsız Kelepçe Bilezik

Direk bileğe geçtiği için kelepçe bilezik olarak anılmaktadırlar. Taşsız altın bilezikler 8, 14 ve 22 ayar üretilmektedir. Hem yatırım hem de takımlık olsun diyenler 22 ayarı tercih etmektedir. Taşsız altın bilezikler şarnel ve döküm olarak üretilmektedirler. Taşsız altın bilezikler 4 gramdan başlamaktadır. Her renkte üretilmekte olan taşsız altın bilezikler, 2 renkli olarak kadınların kom binlerinin vazgeçilmezidir.

Taşlı Kelepçe Bilezik

Direkt bileğe geçtiği için kelepçe bilezik olarak anılmaktadırlar. Kelepçe altın bilezikler 8, 14 ve 22 ayar olarak üretilmektedir. Hem yatırım hem de takılık olsun diyenler 22 ayarı tercih etmektedir. Taşlı altın bilezik modelleri kaşlı altın bilezik olarak da bilinmekte ve çoğunlukla bu isimle adlandırılmaktadır.

Hasır Kelepçe Bilezik

Bilezik kollarının Trabzon hasır el örgüsü bilezik gibi durmasından dolayı bu isimle anılmaktadır. Kelepçe şeklinde olan hasır altın bilezikler, el örgüsü gibi durmaktadırlar. Hasır altın bilezikler 8, 14 ve 22 ayar üretilmektedir. Hem yatırım hem de takımlık olsun diyenler 22 ayarı tercih etmektedir. Hasır altın bilezikler taşlı ve taşsız olarak üretilmektedir. 10 ile 100 gram arasında üretilebilen hasır altın bilezikler, altın fiyatlarının yükselmesinden dolayı 8 ayar olarak çok fazla tercih edilmektedir.

Tuğralı Altın Bilezik

İçerisinde tuğra kullanıldığı için bu ismi almaktadır. Tuğralı altın bilezikler 8, 14 ve 22 ayar üretilmektedir. Hem yatırım hem de takımlık olsun diyenler 22 ayarı tercih etmektedir. Tuğralı altın bilezikler taşlı ve taşsız olarak üretilmektedir. Taşlı tuğralı bileziklerde genellikle zirkon taş kullanılmaktadır. Osmanlı imparatorluğunda her padişahın kendisine ait bir tuğrası bulunmaktaydı. Altın takılarda kullanılan tuğralar Fatih Sultan Mehmet’e ait tuğra olup, kadınların altın bileziklerde vazgeçilmez sembollerdendir. Tuğra bileziklerin ayrıca reşat altınlı olanları da bulunmaktadır.

Gurmet Altın Bilezik

Top Altınlı Bilezik

Top altınlı bilezikler dorissa bilezik, dorikka bilezik, toplu altın bilezik adlarıyla da anılmaktadır. Üzerinde top top altın parçalarının kullanılmasıyla nedeniyle bu isimle adlandırılmaktadır. Top altın bilezikler 8, 14 ve 22 ayar altından farklı tarzlarda üretilmekte, kadınların kullanımına sunulmaktadır. Top altınlı bilezik fiyatları bilezikteki ayara ve altın ağırlığına göre belirlenmektedir.

22 Ayar Kelepçe Bilezik

Direk bileğe geçtiği için kelepçe bilezik olarak anılmaktadırlar. Kelepçe altın bilezikler 8, 14 ve 22 ayar üretilmektedir. Hem yatırım hem de takımlık olsun diyenler 22 ayarı tercih etmektedir. Kelepçe bilezikler taşlı ve taşsız olarak üretilmektedir. Altın fiyatlarının yükselmesinden dolayı 8 ve 14 ayar kelepçe bilezik modelleri artsa bile 22 ayar kelepçe bileziklerin tahtını sallamak biraz zor. Altının zerafeti ve gücünü en iyi gösteren takıların başında gelen 22 ayar kelepçe bilezikler standart boyda üretilmektedir.

Baget Kelepçe Bilezik

Desensiz Düz Bilezik

8 Ayar Altın Bilezik

8 ayar mega altın bilezikler 15,20,25,30 ve 40 mm genişliğinde üretilmektedir. Mega altın bileziklere istenilen her türlü model uygulanmaktadır. Altın fiyatları bu kadar yükselmeden önce 22 ayar mega altın bilezik olarak çok popülerdi. Bir dönem reklamlarda en çok gösterilen ürün 22 ayar mega altın bileziklerdi. 8 ayar mega altın bileziklerin kullanımı ve görünümü 22 ayar altın bilezik gibidir. Sitemizde 8 ayar altın bilezikler 22 ayar bilezikler gibi işçiliksiz olarak hesaplanmakta, bundan dolayı da çok talep edilmektedir.

14 Ayar Altın Bilezik

14 ayar mega altın bilezikler 15,20,25,30 ve 40 mm genişliğinde üretilmektedir. Mega altın bileziklere istenilen her türlü model uygulanmaktadır. Altın fiyatları bu kadar yükselmeden önce 22 ayar mega altın bilezik olarak çok popülerdi. Bir dönem reklamlarda en çok gösterilen ürün 22 ayar mega altın bileziklerdi. 14 ayar mega altın bileziklerin kullanımı ve görünümü 22 ayar altın bilezik gibidir. Sitemizde 14 ayar altın bilezikler 22 ayar bilezikler gibi işçiliksiz olarak hesaplanmakta, bundan dolayı da çok talep edilmektedir.

Hediyelik Altın Bilezik

22 Ayar Düz Bilezik

Altın Burma Bilezik

Burma altın bilezikler 22 ayar altından üretilmektedir. Altın bilezikler altının yapısından dolayı 24 ayar olarak üretilememektedir. Yatırımlık altın burma bilezikler işçilik olmayan altın olarak ta bilinmektedir. Yatırımlık altın bilezikler 2’li, 3’lü, Erzurum, Adana ve Ankara burmasıdır. Yatırımlık burma bilezik ağırlıkları 7 gramdan başlayıp 50 grama kadar çıkmaktadır. Hem yatırım hem de takımlık olsun diyenler 22 ayar yatırımlık burma bileziği tercih etmektedir.

BİLEZİK TASARIMCISI KİMDİR?

Bilezik Tasarımı Nasıl Yapılır
Bilezik Tasarımı Nasıl Yapılır

Bilezik tasarımcısı değil de takı tasarımcısı olarak adlandırılırlar. Takı tasarımcıları  Küpe , yüzük , kolye ve bilezik tasarladıkları için takı tasarımcısı olarak adlandırılırlar. takı tasarımı yaparken bir çok program mevcuttur. Biz bilezik tasarımlarımızı solidworks programı ile yapmaktayız.

BİLEZİK TASARIMI PROGRAMI NEDİR?

Bilezik Tasarımı Nasıl Yapılır
Bilezik Tasarımı Nasıl Yapılır

Sektörde bir çok tasarımcı farklı yazılımlar kullanmaktadır. En iyi takı tasarım programı hangisi olduğu noktasında kullanıcıların alışkanlıkları vb nedenler gelmektedir. SolidWorks 3D tasarım programı ile hızlı ve üretime uygun bilezik ve takı tasarımları yapmak çok basittir.

Bilezik Tasarımı Nasıl Yapılır , Bilezik Tasarımı Nasıl Yapılır , Bilezik Tasarımı Nasıl Yapılır
Daha Fazla

Ne öğreneceksin?

  • Bilezik Tasarımı

Course Content

Student Ratings & Reviews

Henüz yorum yapılmadı
Henüz yorum yapılmadı

Tüm önemli yerinde etkinlikler için push bildirimleri almak ister misiniz?

WeCreativez WhatsApp Support
Kurslar hakkında sorunuz varsa bana sormaktan çekinmeyin! HIZLICA cevaplıyorum
👋 Merhabalar! Ben Ural HOCA